Akademska godina 2008/2009

Nastava

Faktor ukupnog nastavnog opterećenja u godini: 2.39.

Razno

Ferko je preživio svoj prvi semestar :-) Dva rada su prihvaćena na međunarodnim konferencijama, a dva sam još poslao. Ovo bi mogla biti interesantna godina. I da: započeo sam ozbiljno raditi na svom doktoratu!

Informatizacija

Dakle, zimski semestar donio je same uspjehe. Privatno sam kupio odlično serversko računalo (8GB RAM-a, 4-jezgreni procesor), i na njega stavio Ferka, VHDLLab te aplikacije za izradu rasporeda labosa. Sam semestar započeo je uspješnim puštanjem Ferka u pogon. Ugrađena burza grupa odlično je odradila svoj posao.

U zimskom semestru Ferko je aktivno korišten globalno na razini FER-a za (i) burzu grupa za predavanja na samom početku semestra, (ii) za objavu kompletnog rasporeda labosa te (iii) za objavu termina (među)ispita. Dodatno, još je korišten na nekoliko predmeta - evo za što.

Na Digitalnoj logici korišten je za apsolutno sve - organizaciju (među)ispita, izradu obrazaca za ispite, raspoređivanje studenata, evidenciju prijava za uvide, za nadoknade labosa i sl. Kroz Ferko su se pisale domaće zadaće i izlazni ispiti. Studenti su kroz Ferko mogli preko burze grupa mijenjati raspored labosa. Asistenti su prije samih labosa skidali aktualne popise studenata u terminima, te poslije labosa unosili bodove s labosa.

Na Arhitekturi računala 2, kroz Ferko smo odradili generiranje obrazaca i ocjenjivanje testova na labosima, te raspoređivanje studenata i generiranje obrazaca za (među)ispite.

Elektronika 2 je kroz Ferko riješila raspoređivanje studenata za nadoknade labosa.

Elektroakustika je kroz Ferko riješila alokaciju i raspoređivanje studenata za dodatnu laboratorijsku vježbu (lab5).

Za LIV MatLab je kroz Ferko napravljen i objavljen kompletan raspored predavanja.

Operacijski sustavi su kroz Ferko vodili laboratorijske vježbe (posebice upload studentskih rješenja te kompletnu evidenciju bodova), i aktivno koristili burzu grupa.

Tim studenata (Mihej Komar, Toni Pivčević - prošlogodišnji seminarci) do kraja prošle akademske godine napravili su web aplikaciju koju smo sada pustili u pogon, i kroz koju su asistenti upisali zahtjeve za labosima (koji studenti, kada, u kojim dvoranama, koliko vremena i sl). Temeljem tih podataka opet smo uspješno napravili kompletan raspored labosa zimskog semestra (nažalost, minus nekolicine studenata koji su nakon svih rokova naknadno upisani na pojedine kolegije). A praktički na početku samog semestra napravljen je i kompletan raspored svih ispita za čitav semestar. Svi ovi podaci objavljeni su kroz Ferko u osobnim kalendarima, a omogućen je i živi eksport kalendara u iCal formatu (korisno za dodati link u Google Calendar, Thunderbird, Outlook ili neki slični alat).

Načuo sam da je bilo negodovanja studenata računarske znanosti da im je raspored međuispita (koji je rađen ručno, nemojmo to zaboraviti - uz enorman trud svih uključenih) loš jer su imali praktički sve ispite isti tjedan, a onda tjedan lufta. Eto, sjeo sam i napisao hibridni evolucijski algoritam rješavanje tog problema koji bi trebao automatski generirati bolja rješenja - veselim se isprobati ga sada u ljetnom semestru.

Ljetni semestar

It is alive! It is alive! Dakle, Ferko is up and running. Još jedan preživljeni semestar na FER-u. Nastave koliko hoćeš, dodatnih obaveza još više. A stvarno se je događalo puno toga. Semestar je započeo puštanjem u pogon burze grupa za razmještanje studenata po predavanjima. A broj zamjena? Recimo da ima tri nule, dakako ispred decimalne točke :-) Potom već standardna procedura: izrada rasporeda labosa na razini FER-a, koja je zgotovljena tamo negdje krajem prvih međuispita.

Novost ovaj semestar jest automatizirana izrada rasporeda međuispita - kompletan FER, međuispit 1, međuispit 2, završni ispit i ponovljene provjere. I stvar je ispala sasvim zadovoljavajuće (barem većini). Donekle nepovoljan raspored za dio studenata nastao je kod prvog međuispita, no to je rezultat ručne intervencije, gdje se je zadnji petak popodne pokušao rasčistiti zbog blagdana. Eksperimenti su napravljeni s genetskim algoritmom te algoritmom kolonije mrava, i njihovom međusobnom suradnjom. Rezultati - sasvim pristojni.

Što se tiče znanstvenog autputa (kako bi to neki izgovorili), stvari su se razvijale sasvim pristojno. Počelo je jednodnevnim izletom u Opatiju na konferenciju MIPRO, i prezentacijom rada koji sam tamo imao. Btw. prometna signalizacija u Rijeci je koma - jednom kada krivo skrenete s autoputa i završite u centru grada, iz grada je nemoguće izaći van; posebno ne ako pratite znakove, pa se nađete na križanju gdje ceste idu lijevo i desno, a ispred Vas stoji znak da se za Opatiju ide ravno (da ne bude zabune - ravno nema ceste, već je zgrada; betonska i poprilično glomazna; pa ti odi ravno nekome u dnevni boravak).

Slijedio je višednevni izlet u Cavtat na konferenciju ITI i hotel Croatia. E to je hotel. Svakako preporučam. Tamo sam prezentirao rad na temu izrade rasporeda međuispita, i to uporabom GA. Može se na tim konferencijama čuti sasvim zanimljivih stvari :-)

Kolega Jan Šnajder i ja početkom osmog mjeseca bili smo pozvani održati pozvano predavanje u Višnjanu u ljetnoj školi nadarenim srednjoškolcima. Tema je bila Umjetna inteligencija i Umjetne neuronske mreže, i čini mi se da je ispalo odlično; iako se je predavanje malo odužilo, publika je pozorno pratila i bila sasvim kooperativna - mislim da smo im uspjeli malo približiti to područje, i zainteresirati ih. Dio njih očekujem za koju godinu na FER-u :-)

Od onih "izbornih" stvari, i ovaj sam semestar držao Javu; krenuli smo sa cca 140+ studenata (završna brojka, naravno, nije niti blizu tome). Treba napomenuti da tečaj ne bi bilo moguće izvesti bez obilne pomoći niza sadašnjih i bivših FERovki i FERovaca koji su se uhvatili u koštac s recenziranjem studentskih zadaća.

A na inicijativu Gorana Žurija krenula je i nova vještina - "Osnove izrade PHP aplikacija", s cca. šezdesetak polaznika. Sama predavanja održali su Goran te Davor Cihlar uz obilnu pomoć demosa. Ja sam sjedio na predavanjima kada sam god mogao, i dijelio savjete :-) Za prvi puta - sasvim OK. Jest da treba malo poraditi i na temama, i na načinu izlaganja, ali jedini način da se to nauči jest držanjem predavanja. Pa se nadam da će se tradicija nastaviti.

Dogodila se još jedna krasna stvar - MZOŠ mi je prihvatio projekt (Automatizacija izrade i obrade pisanih provjera znanja) te je konačno krajem petog mjeseca projekt dobio financiranje i krenuo; sada treba kupiti varijetet različitih brzih skenera s automatskim uvlakačem papira, i napisati odgovarajući softver. Sve što se napravi, ide u Open Source zajednicu, a prijavilo se je i dosta zainteresiranih studenata za rad na projektu.

Na kolegiju Umjetna inteligencija studentima smo ponudili izazove - umjesto izrade klasičnih labosa, trebalo je riješiti nešto malo teže (i praktičnije). Jedan od izazova jest rješavanje rasporeda međuispita - čisto da se ljudi upoznaju s konkretnim problemima. Problem je samo što se algoritmika potrebna za rješavanje ovih problema na kolegiju uči tek pred sam kraj semestra, kada su već aktualni i rokovi za završni rad, pa se mora biti stvarno oprezan s količinom vremena koju si čovjek može priuštiti za rad na tako nečemu. Btw. za taj kolegij napisao sam i skriptu i popratne slideove dostupne ovdje. Tema su Prirodom inspirirani optimizacijski algoritmi.

Na kolegiju Interaktivna računalna grafika također izazov za studente, ali druge vrste: svima zainteresiranima ponudili smo mogućnost da naprave po dva zadatka za sustav StudTest2, koji su se potom koristili u domaćim zadaćama. Ne bi čovjek vjerovao koliko je nastalo dobrih zadataka! A dobit za studente? Kako me osobno najviše zanima onaj aspekt vezan uz učenje, dovoljno je primjetiti da zadatak koji će nešto pitati druge nije baš jednostavno isprogramirati ako ne razumijete ono što pitate. Mislim da su svi koji su na neku temu napravili zadatak, to gradivo jako dobro usvojili. Ona manje značajna dobit: nešto bodova, poklon zadatak kada ga dobijete u domaćoj zadaći, a nije na odmet dobiti i nešto slično u ispitu :-)

I konačno, započet je rad na proširenju sustava StudTest2 te boljoj integraciji s Ferkom. Dva odlična studenta (Goran Pogačić te Marko Jovanović) uhvatili su se u koštac s izradom sustava za adaptivno generiranje i prezentaciju nastavnih materijala (elektronička verzija "tutora"), te adaptivno ispitivanje (elektronička verzija "živog ispitivača"). Treba li eksplicitno naglašavati da očekujem odlične rezultate? Njihove seminarske radove možete pogledati ovdje.

Eto, svašta se je ovdje događalo, no zaključimo ovu stranicu da se ne pretvori u nešto dugačno i dosadno.

Povratak